Diana LiivMõisamängud
Liszt Itaalias. Ferenc Liszt 200. Rahvusvahelise muusikapäeva kontsert
Diana Liiv (klaver)
29.09.2011 kell 10.50 Roosna-Alliku mõis, Järvamaa
29.09.2011 kell 12 Sargvere mõis (ümber viidud Sargvere Lasteaed-Algkooli), Järvamaa
30.09.2011 kell 11.30 Anija mõis, Harjumaa
13.10.2011 kell 11.25 ja kell 12.30 Kostivere kool (koostöös Kostivere mõisaga), Harjumaa
21.12.2011 Kaarma mõis, Saaremaa
22.12.2011 Kaali mõis, Saaremaa

Kavas:
Ferenc Liszt: Petrarca sonetid
Ferenc Liszt: Ungari rapsoodia nr 2

200 aastat tagasi Ungaris ilmavalgust näinud Ferenc Liszt oli läbi aegade kuulsaimaid pianiste, lausa legendiks muutunud artist, võrreldav kuulsa viiuldaja Paganiniga. Tema klaverimuusika on samuti eriline mitmes mõttes – piirelõhkuv ja teedrajav. Just tema tõi klaveritehnikasse sisse palju uudseid ülivirtuoosseid võtteid, ent võib-olla olulisim on püüe programmilisuse poole: muusika püüab sageli võimalikult täpselt kirjeldada kas mõnda loodusmeeleolu (näit. tuisk, purskkaevud, kirikukellade kaja mägimaastikus jne) või anda edasi teksti dramaturgiat. Just seda viimast kohtame tema Petrarca-sonettides, kus muusika järgib täpselt itaaliakeelset sõnarütmi ja tekstide sisu.

Francesco Petrarca oli 14. sajandi Itaalia humanismi suurkuju, silmapaistev poeet ja teadlane. Enamuse oma elust elas ta väikeses mägikülas, tegeldes luuleloominguga, millest paljud kunstiinimesed ka sajandeid hiljem inspiratsiooni ammutasid.

Lisaks tuleb kontserdil esitusele ka üks klaverirepertuaari kuulsamaid teoseid: Ferenc Liszti Ungari rapsoodia nr 2. Eriti tuntuks on selle teose teinud arvatavasti multifilm “Tom ja Jerry. Kassikontsert”, kus antud teost esitavad kass ja hiir. Lisaks klaverimängule avaneb publikule võimalus ka kõnealust multifilmi humoorikalt klaveripalaga põimituna videoprojektsioonina näha. Tõeline hea tuju kontsert!

Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Diana on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht. Ta on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus – 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias. Hooajal 2011/2012 on Diana Liiv kutsutud esinema Liszti 200. sünniaastale pühendatud festivalidele Itaalia linnades Luccas, Brescias ja Ascoli Picenos, kus tuleb muuhulgas esitusele ka sama kava, mis antud kontsertidel.