Mõisamängud
Kaunis õhtu. Claude Debussy 150
Mari-Katrina Suss (viiul), Diana Liiv (klaver)
26.11.2012 kell 10.30 Rogosi mõis, Võrumaa
26.11.2012 kell 13 Palupera mõis, Valgamaa
Kavas:
Claude Debussy (1862-1918): Kaunis õhtu; Prelüüdid – La cathédrale engloutie (Uppunud katedraal) (1910), Les Fées sont d’exquises danseuses (Haldjad on võrratud tantsijannad) (1912)
Heino Eller: “Männid”
Olivier Messiaen (1908-1992): Regard des Anges (Inglite pilk) (1944)
Eric Satie (1866-1925): Véritables préludes flasques (pour un chien) (Loperdavad prelüüdid koerale) (1912)
Alfred Schnittke: Süit vanas stiilis
Tšaikovski: Valss-skertso
Sel aastal möödub prantsuse impressionistliku helilooja Claude Debussy sünnist 150 aastat. Võib öelda, et impressionism on üks spontaansemaid ja isiklikemaid kunstivoole ajaloos. Maalikunstnikud püüdsid lõuendile kinnitada kordumatut hetke, seda “praegut” – tabamatut olevikku läbi iseenese silmade. Impressionistlik kunst ei ürita filosoofeerida ega moraliseerida, ta lihtsalt kirjeldab ning annab edasi sageli ülieheda meeleolu. Ka muusikas levis 20. saj. I pooles eriti Prantsusmaal sarnane püüe – kirjeldada, maalida pilte, anda edasi hetke virvendust. Vastupidiselt eelnenud romantilisele muusikastiilile ei kujuta Debussy oma muusikas kunagi isiklikku draamat, hea ja kurja võitlust või suurt valu ja õnne. See-eest on nende muusika väga peen ja värvi- ning valgusküllane. Claude Debussy klaveriprelüüd “Uppunud katedraal” on üks parimaid näiteid selle stiili muusikast. Kuuleme justkui ookeani põhjast kostuvaid kellalööke, võime kujutleda majesteetlike tornide tippe paistmas läbi väreleva veepinnal.
Lisaks Debussy loomingule kuuleb kontserdil ka teiste 20. sajandi heliloojate teoseid, mis omavahel nii huvitavaid paralleele kui ka kontraste loovad.
Mari-Katrina Suss (1984) alustas viiuliõpinguid Nõmme Muusikakoolis (õp.Leia Eespere) ja jätkas neid Tallinna Muusikakeskkoolis (õp.Tiiu Peäske,hiljem prof. Mari Tampere-Bezrodny). 2007. aastal lõpetas ta cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe ning 2010. aastal ka cum laude magistriõppe prof. Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis. Käesoleval hetkel jätkab ta õpinguid EMTA doktoriõppes kammermuusika erialal. Ta on osalenud mitmete Eestis tegutsevate orkestrite töös (Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester, Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkster – ka kontsertmeistrina) ning esinenud solisti ja kammermuusikuna nii Eestis kui välismaal. Aastast 2005 töötab ta Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris. 2007/2008 hooajal töötas ta ka Rahvusooper „Estonia” sümfooniaorkestri kolmanda kontsertmeistrina. Ta on Prezioso kvarteti liige aastast 2006.
Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri prof. Peep Lassmanni klaveriklassis ja prof. Marje Lohuaru kammeransambliklassis (cum laude). Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestriga, Tartu Kammerorkestriga, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus (dirigendiks Pavel Berman). Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii soolo kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega.