Madis MetsamartMõisamängud
Aastalõpukontsert. Gemmid ja pallid
Madis Metsamart (marimba), Diana Liiv (klaver)

28.12.2012 kell 15.40 Anija mõis, Harjumaa

Kavas: Hillar Kareva: “Neli Gemmi” Vibrafonile, ksülofonile ja klaverile, Raimo Kangro: Balls (Pallid), Debussy: Uppunud katedraal, Haldjad on võrratud tantsijannad

Hillar Kareva on eesti muusikas teenimatult vähetuntud suurus. Paistab, et heameelega on ta kirjutanud kvaliteetseid ja läbikomponeeritud sonaate just pillidele, kel muidu repertuaari veidi napib. Kareva helikeel on küll heakõlaline, ent mitte kunagi lääge; rütmikas, aga ootamatute „vimkadega“, siin on romantilist hingust, ent põhjamaise karguse kuube pakituna. Neli gemmi on portreed neljast poolvääriskivist – osadeks Oonüks, Jaspis, Ahhaat ja Krüsopraas.

Raimo Kangro on mitteametlikult saanud tiitli “Eesti kõige positiivsem helilooja”. Tõepoolest – meie kodumaa muidu nukrusesse ja vaiksesse nostalgiasse kalduvate heliloojate seas paistab ta välja erakordse, lausa pulbitseva energeetilisuse, rõõmsameelsuse ja mängulustiga. Nii nagu ta inimesena oli muheda jutu ja sõbraliku olemisega, nii kõlab ka tema muusika. Kangro helikeeles on äratuntavaid mõjutusi jazzmuusikast, ent jatsurütmid ja harmooniad on vaadatud justkui läbi kaleidoskoobi, teatud humoorika nihkega. Olles ise hea pianist, on ta palju kirjutanud just oma pillile – nii sooloklaveri teoseid, kontserte kui kammermuusikat. Ent ta armastas ka katsetada pisut harjumuspäratute pillikooslustega ja siin annab just löökpilliarsenal väga palju põnevaid võimalusi, eriti Kangro-taolisele rütmirõõmsale heliloojale.

Programmis on ka juubilar – sel aastal möödub prantsuse helilooja Claude Debussy sünnist 150 aastat ning kõlavad tema ühed tuntuimad klaveriprelüüdid.

Madis Metsamart õppis 1986–1989 Tallinna Muusikakeskkoolis Rein Roosi löökpilliklassis ja 1989–1994 Eesti Muusikaakadeemias Kalju Terasmaa juhendamisel.

1990–1991 töötas ta Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ja 1991–2005 Rahvusooperis Estonias. Alates 2005. aastast on Madis Metsamart Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillirühma kontsertmeister.

Madis Metsamart tegutseb aktiivselt solistina, kammermuusikuna (PaukenFest Trio, NYYD Ensemble jt) ja orkestrandina (Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester jt) nii kodu- kui välismaal.

Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri prof. Peep Lassmanni klaveriklassis ja prof. Marje Lohuaru kammeransambliklassis (cum laude). Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestriga, Tartu Kammerorkestriga, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus (dirigendiks Pavel Berman). Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii soolo kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega.