diana-ja-taheMõisamängud
Tüdruk ja draakon
Diana Liiv (klaver), Tähe-Lee Liiv (klaver)
27.03.2013 kell 11.25 Risti põhikool, Harjumaa
27.03.2013 kell 13.45 Pürksi mõis, Läänemaa

Kavas:
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Prelüüd nr. 9 F-duur, tsüklist 12 väikest prelüüdi
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Sonaat C-duur KV 545 1. osa
Carl Czerny (1791-1857): Etüüd nr. 18 C-duur Germeri etüüdide 2. osast
Rudolf Tobias (1873-1918): Valss Es-duur op. 11 nr. 2
Risto Laur (1972): Tüdruk ja draakon (2004)
Arvo Pärt: Aliinale, Partiita
Andrei Volkonski (1933-2008): Musica Stricta (1956)
Gia Kantšeli (1935): Kolm pala-eleegiat Andrei Volkonski mälestuseks (esiettekanne 2011)

 

Üheksa-aastase Tähe-Lee Liivi esituses kõlavad tema noorust arvestades nõudliku klaverirepertuaari tuntud maiuspalad: kohati kolmehäälsuse väljakuulamist eeldav Bachi väike prelüüd ja Mozarti C-duur sonaadi päikeseline esimene osa. Hoolimata sellest, et sonaadi juurde on helilooja kirjutanud märkuse “algajatele”, on selle esitamine proovikiviks ka kogenud professionaalidele. Noore pianisti romantilise muusika tunnetuse paneb proovile Tobiase valss ning sõrmeväledust testib elegantne Czerny Germeri etüüd. Risto Lauri noorte pianistide seas rohkelt kuulsust kogunud väike klaverikontsert “Tüdruk ja draakon” kõlab saatega teisel klaveril. Tähe-Lee valmistub rahvusvaheliseks konkursiks “Noor muusik”. Kontserdil kõlab tema konkursi kava.

Eesti poetessi Helvi Jürissoni ja vürst Andrei Volkonski (1933-2008) poeg Peeter Volkonski omab eesti kultuuriruumis värvikat kohta nii näitleja, kirjaniku kui ka laiemas mõttes loovisikuna. Tema heliloojast isa on aga Eestis vähem tuntud. See-eest on ta leidnud tunnustust mujal maailmas kui silmapaistev avangardistlik vene helilooja. Ta oli ka üks silmapaistvamaid nõukogude klavessiniste ning oluline vanamuusika propageerija. Minnes tolleaegse ideoloogiaga vastuollu, emigreerus ta kõigepealt Šveitsi ja seejärel Prantsusmaale. Lisaks abielule ja pojale olid tal tugevad loomingulised sidemed ka mitmete eesti kultuuriinimestega. Andrei Volkonski sulest pärineb väidetavalt esimene dodekafooniline muusikateos Nõukogude Liidus: Musica Stricta klaverile. Lisaks Musica Strictale tulevad kontserdil esitusele helilooja mälestuseks loodud teosed Volkonski kaasaegselt heliloojalt Kanchelilt ja eesti heliloojalt Arvo Pärdilt.

Tähe-Lee Liiv (2003) alustas muusikaõpinguid juba enne kooli ETV Lasteekraani laulustuudios. 2010. aastal asus ta õppima Tallinna Muusikakeskkooli Maigi Pakri klaveriklassi. Tähe-Lee on osalenud korduvalt professor Arbo Valdma meistrikursustel. 2011. aasta sügisel võitis ta kolmanda koha Eesti Noorte Pianistide Konkursil “Ferenc Liszt 200” Tallinnas ning kevadel 2012 saavutas ta esimese koha Eesti Vabariiklikul Noorte Pianistide Konkursil Tartus. Ta on esinenud solistina Tallinna Kammerorkestri ees ning tema mängu on salvestanud korduvalt Klassikaraadio. Lisaks klaveriõpingutele käib Tähe-Lee kuuendat aastat Marina Tširkova balletikoolis “Luikede lend” ning osaleb Vanalinna kunstikooli “Sally stuudio” töös.

Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri professor Peep Lassmanni klaveriklassis ja cum laude professor Marje Lohuaru kammeransambliklassis. Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestri, Tartu Kammerorkestri, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus. Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii soolo- kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil “Music without limits” Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Ta on Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui ka välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega.