Olga VoronovaMati MikalaiMõisamängud
Eesti Vabariigi aastapäeva kontsert. Laulud lapsepõlvest
Olga Voronova (viiul), Mati Mikalai (klaver)

20.02.2014 kell 10 Ruila mõis, Harjumaa
21.02.2014 kell 13 Anija mõis, Harjumaa

Kavas:
Heino Eller – Hällilaul
Bela Bartok – Rumeenia tantsud viiulile ja klaverile Sz. 56
George Enescu – Impressions d’Enfance viiulile ja klaverile D-duur, op.28

Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud kontsertidel kõlab 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud olulisemate eesti, ungari ja rumeenia heliloojate muusika. Toreda seosena kuuleb kontserdil ungari helilooja Bela Bartoki sulest pärinevaid “Rumeenia tantse”. Noorematele kuulajatele mõeldes on kavva valitud ka lapsepõlve teemaga seotud teosed – Heino Elleri “Hällilaul” ning George Enescu “Impressions d’Enfance” (Lapsepõlve muljed). Bela Bartoki kaasakiskuvalt temperamentsed “Rumeenia tantsud” lisavad kontserdile ka rütmikamat vürtsi. Esitajatelt saab kuulda muusika ning selle loojate kohta huvitavaid jutte.

Viiuldaja Olga Voronova on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 1999. aastal bakalaureusekraadiga ja 2002. aastal magistrikraadiga professor Endel Lippuse viiuliklassis. Alates aastast 2002 õpib ta EMA doktorantuuris.
Olga on täiendanud end aastatel 1997–98 Gnessinite nim Venemaa Muusikaakadeemias, Saksamaal Hochschule der Künste Berlinis ning Hogeschool voor de Kunsten Utrechtis.
Ta on pälvinud diplomid Heino Elleri nim Rahvusvahelisel Viiuldajate Konkursil aastatel 1991 ja 1996. Konkursi “Con brio” 1998. a laureaat (ETV preemia). 2000. aastal pälvis laureaadi tiitli ESTO 2000 raames läbiviidud noorte talentide konkursil Torontos.
Voronova on üles astunud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Narva Linna, Eesti Muusikaakadeemia ja Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestrite, samuti Tallinna Kammerorkestri ees.
Alates 1995. aastast töötab ta Tallinna Kammerorkestris ja aastast 2001 on Tallinna Keelpillikvarteti liige.

Pianist Mati Mikalai on eelkõige hinnatud paljude interpreetide suurepärase kammeransambli partnerina, kõige tunnustatum on klaveriduo Kai Ratassepaga. Samas on ta ka võimekas sooloesineja, seda ka nüüdismuusika vallas.
Mati Mikalai lõpetas 1990. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis Reet Vanaselja, Lembit Orgse ja professor Bruno Luki klaveriklassi. 1995. aastal lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia Bruno Luki, Ivo Sillamaa ja Lauri Väinmaa juures, 2002. aastal omandas magistrikraadi Peep Lassmanni juhendamisel ning jätkas samas doktoriõppes. Ta on täiendanud end tunnustatud pianistide Liisa Pohjola, Jose Ribera ja Lazar Bermani meistrikursustel.
Mikalai on pälvinud III preemia rahvusvahelisel pianistide konkursil Kilis Rootsis (1994) ning I preemia vabariiklikul pianistide konkursil (1994). Viimase aja kõrgemad tunnustused on saavutatud duos pianist Kai Ratassepaga.
Mati Mikalai on esinenud solistina, kammermuusikuna ja orkestrite ees paljudes Eesti linnades, lisaks mitmel pool Euroopas, näiteks Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Venemaal. Muuhulgas on ta esinenud koos Gidon Kremeri ja tema noorteorkestriga Kremerata Baltica. Peale Kai Ratassepa teeb ta kammermuusikat teistegi interpreetidega, tema sagedasemad partnerid on olnud saksofonist Virgo Veldi, trompetist Indrek Vau, klarnetist Tarmo Pajusaar, oboemängija Kalev Kuljus, viiuldajad Arvo Leibur ja Olga Voronova ning tšellist Pärt Tarvas.
Tema soolorepertuaaris mängib olulist rolli impressionistide muusika, samuti Ferenc Liszti ja Ludwig van Beethoveni looming. Järjest enam esitab ta eesti heliloojate klaverimuusikat – näiteks Erkki-Sven Tüüri, Ester Mägi, Eduard Tubina loodut. Mati Mikalai on salvestanud ulatuslikult nii klaveripalasid kui ka kammermuusikat koostöös teiste interpreetidega, näiteks trompetist Indrek Vauga.
Mati Mikalai õpetab klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis aastast 1997 (alates 2001 osakonna juhatajana) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias aastast 2000.