Mõisamängud
Weihnachtsmusik. Vanad ja uued Viini klassikud
Olga Voronova, Yana Mägila (viiul), Karin Sarv (vioola), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Ulla Krigul (harmoonium)
Kavas: Haydn, Mozart, Beethoven, Schönberg, Berg, Webern
12.12.2014 kell 12 Muuga mõis, Lääne-Virumaa
12.12.2014 kell 19 Tohisoo mõis, Raplamaa
15.12.2014 kell 18 Roosna-Alliku mõis, Järvamaa
Piletid: 2.-, 4.- (kohalike koolide õpilastele ja õpetajatele tasuta)
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonaat viiulile ja klaverile e-moll
Joseph Haydn: Keelpillikvartett “Ratsanik”
Ludvig van Beethoven: “Kakaduu variatsioonid” viiulile, tšellole ja klaverile
Johann Strauss/Anton Webern: Schatzwaltzer op 418 “Mustlasparunist”, keelpillikvartetile, klaverile ja harmooniumile.
Anton Webern: Kolm pala tšellole ja klaverile
Alban Berg: Hier ist die Friede klaverile, harmooniumile, viiulile ja tšellole
Arnold Schönberg: Weihnachtsmusik keelpillitriole, klaverile ja harmooniumile
Kontsert toimub koostöös Tallinna Kammerorkestriga
Kuldseid klassikuid on ikka kolm – Viini klassikute hulka loetakse Haydnit, Mozartit ja Beethovenit, ent pea 150 aastat hiljem moodustus samas linnas uus sarnaseltmõtlejate ja muusikauuendajate trio, kuhu kuulusid Arnold Schönberg, Alban Berg ja Anton Webern. Kui Mozarti ajatu muusika on ilmselt igaühe kõrvu jõudnud ja veidi ehk tüüdanudki, siis XX sajandi alguse Uus-Viini klassikud on laiemale publikule hoopis vähem tuntud ja oma “karvase” helikeelega ehk ehmatavadki. Ehk ongi põnevaim neid nii erinevaid stiile kuulata vaheldumisi – seda selgemalt joonistub välja Mozarti muusika kirkus ja harmoonilisus ning sda paremini teritub tähelepanu Uus-Viinlaste kratsivate harmooniate, ootamatute pauside ja harjumatute kõlavärvide jaoks. Ning tähelepanelikult kuulates leiame ka sellest esmapilgul kakofoonilisest muusikast oma harmoonia, ebatasasusest sündinud ilu ja loogika.
Käesolevas kavas on Uus-Viini koolkonda esindav kavavalik aga ebaharilik – kõlavad enamjaolt seaded tuntud klassikalise muusika paladest. Kontserdi nimilugu Weihnahtsmusik – on aga Schönbergi meeldivaid üllatusi pakkuv versioon tuntud jõululaulust “Üks roosike on tõusnud”, samuti võib seal ära tunda ka laulu “Püha öö”. Viini muusika keskse kontserdi puhul ei saa muidugi ka ilma Viini valssideta, need on seadnud kammerkoosseisule Anton Webern. Lummava talvise fantaasiapildi maalib Alban Bergi “Hier ist die Freide” Peter Altenbergi piltpostkaardi jaoks kirjutatud luuletuse järgi.