Theodor SinkKarin SarvUlla KrigulMõisamängud
Ameerika
Helen Västrik (viiul), Yana Mägila (viiul), Karin Sarv (vioola), Theodor Sink (tšello), Ulla Krigul (harmoonium)
10.2015

Kavas: Antonín Dvořák (1841-1904) – Keelpillikvartett “Ameerika” op 96 nr 12,  Bagatellid op 47

26.10.2015 kell 9 Kiltsi mõis, Lääne-Virumaa
26.10.2015 kell 12.10 Lasila mõis, Lääne-Virumaa

Tšehhi läbi ajaloo tuntuima ja armastatuima helilooja Antonín Dvořáki muusika on läbinisti helge, ning kantud armastusest oma kauni kodumaa looduse ja ajaloo vastu. Isegi nukrates palades pole kurbus kunagi ahastav, vaid mõjub pigem varjulaiguna keset päikeselist maastikku.
Tema eluajal toimus Euroopas rahvusteadvuse tõus, hakati huvi tundma rahvamuusika ja -kunsti vastu ning tunnetama ennast mingi rahvuse osana. Seda on Dvořáki muusikas väga selgelt kuulda – kuigi ta otseseid rahvaviise eriti ei kasuta, kõlavad väga paljud tema meloodiad stilisatsioonina tšehhi rahvalauludest või rahvalike tantsude vormis.
Olles uudishimulik ja valmis alati õppima, elas ja töötas ta aastatel 1892-5 New Yorkis Ameerikas, kus teda enam kui konservatooriumi direktori koht huvitas ameerika rahvamuusika (pigem indiaani ja afroameerika) tundmaõppimine. Ameerika noor ühiskond ja optimism vaimustas Dvořákit hoolimata süvenevast majanduskriisist. Sellesse ajajärku jäävad mitmed Ameerikale pühendatud teosed – tema kuulsaim sümfoonia “Uuest maailmast” ning muuhulgas ka keelpillikvartett “Ameerika”.
Teoses “Bagatellid” kohtuvad keelpillid aga eksootilise pilli – harmooniumiga. Teos on algselt kirjutatud koduseks musitseerimiseks, nii et see ei ole ülemäära raske ei mängida ega kuulata. Samas on teos üks Dvoraki kauneimaid kammermuusikateoseid.

Selles sarjas esinevad Eesti kõrgeima tasemega ja rahvusvaheliselt tunnustatuma orkestri, Tallinna Kammerorkestri muusikud sedapuhku kammerkoosseisudena.

Ulla Krigul on üks Eesti noorema generatsiooni silmapaistvamaid organiste (mängib ka harmooniumit). Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Marja Jürissoni ja prof. Ivari Ilja klaveriõpilasena ning 2006. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri prof. Andres Uibo oreliklassis. Ajavahemikus 2004–2006 täiendas ta end Viinis (Universität für Musik und Darstellende Kunst) Martin Haselböcki oreliklassis. Samuti on ta osalenud David Timmi, Wolfgang Zereri, Serge Schoonbroodti, Christoph Krummacheri, Peter van Dijki, Michel Bouvardi, Guy Bovet’ ja Damiano Peretti meistriklassides.
Krigul toob regulaarselt igal aastal välja üks-kaks uut soolokava. Olulise koha tema repertuaaris on hõivanud Bachi, Buxtehude, Bruhnsi, Muffat’ ja Hindemithi kõrval nüüdismuusika. Ta on toonud kuulajateni mitmete Eesti noorema põlvkonna heliloojate uudisloomingut (Tõnis Kaumann, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvits, Ülo Krigul, Märt-Matis Lill jt).
Nii solisti kui hinnatud kammermuusikapartnerina on Krigul esinenud kõikjal Eestimaa kirikutes, osalenud Tallinna Rahvusvahelisel Orelifestivalil, samuti on kontserdid viinud teda Soome, Austriasse ning Rootsi.
Meeldejäävamatest koostööpartneritest vääriksid esiletõstmist legendaarne koloratuursopran Margarita Voites, lauljad Oliver Kuusik, Geraldine Casanova, Tuomas Katajala, Andres Köster, Triin Ella, Tõnis Kaumann, ungari pianist Istvan Matyas, trombonist Ivar Kiiv, saksofonist Virgo Veldi ja viiuldaja Mari-Liis Uibo.
Ta on osalenud konkursil  “Con Brio” (2002), rahvusvahelisel orelimängijate konkursil Gdańskis (2003) ning Mikael Tariverdievi nim konkursil Kaliningradis (2005).
Hetkel töötab Ulla Krigul Eesti Muusikaakadeemias lektorina ning Tallinna Soome Püha Peetruse Koguduse organistina.