Kadri-Ann klaveri otsasIris Oja 2Mõisamängud
Vene romansid ja Hispaania laulud. Rahvusvahelise muusikapäeva kontserdid
Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver) (haigestumise tõttu laulja asendatud)
Kavas: Mussorgski, Rahmaninov, Šostakovitš
30.09.2015 kell 11.20 Vasalemma mõis, Harjumaa
2.10.2015 kell 12 Roosna-Alliku mõis, Järvamaa

Seekordses romansside kavas on ühendatud kolme väga erineva autori looming. Tuntuim neist heliloojatest on ilmselt Sergei Rahmaninov – peen aristokraat, üks viimastest “suurtest romantikutest”, kelle loomingu teeb nii kauniks tehnilisest keerukusest läbi kostev valulik igatsus ja hõrk poeesia. Olles ise suurepärane pianist, kirjutas ta ka imekaunitele laulumeloodiatele väga nõudliku ja läbitöötatud klaveripartii.

Modest Mussorgski, varaseim selle kava autoritest, oli oma helikeele poolest omas ajas lausa novaatorlik. Ühena esimestest kasutas ta väga jõuliselt kunstmuusikas rahvamuusikat ja ka rahvaluulet. Tema vokaalteosed on otsekui teater, kus väga täpselt jälgitakse teksti kõiki käänakuid. Suhteliselt varane tsükkel “Noorusaastad”, millest valik esitusele tuleb, on oma helikeele poolest romantilisem ja leebem kui hilisemad teosed, kuid ka siin on tegu justkui tundelise deklamatsiooniga, kus esiplaanil on tekst.

Kahe suure romantiku vahel on kavas Dmitri Šostakovitši tsükkel “Hispaania laulud”. Autor on kasutanud originaalseid hispaania rahvalaulude tekste (küll tõlgituna) ja ka viise ning nad väga vaimukalt ja isikupäraselt harmoniseerinud. Lõunamaisele temperamendile omaselt on siin küllaldaselt flirti, mängulisust, elurõõmu ja sensuaalsust.

http://www.kadriannsumera.eu/

http://www.irisoja.com/