Mõisamängud
“… jääb järele vihm.“ Muusika pillidele ja elektroonikale
Leonora Palu (flööt), Diana Liiv (klaver), Malle Maltis (elektroonika)
Kavas: Pavel Karmanov, Malle maltis, Toru Takemitsu, Jüri Reinvere, Eduard Tubin
Elektroonika on tänapäeva inimese elu enesestmõistetav osa, milleta me ei suuda poolt päevagi ette kujutada. Ka tänapäeva muusikas on elektroonika võtmas üha suuremat rolli. Süntesaatorite ja elektrikitarride ning “päris” heli elektroonilise muundamise kõrval on väga armastatud ka eel-lindistatud helide põimimine pillidega. Loodushääled on heliloojaid kütkestanud juba läbi aegade. Linnud, looomad, äike ja vihm on olnud heliteoste tegelaseks sajandeid. Elektroonika annab võimaluse ka reaalselt neid helisid taasesitada ja nendega mängida, kombineerida ja neid arendada.
Tänase kontserdi peategelaseks on vihm. Vihmas, ilma milleta midagi ei kasva, on midagi rahustavat, mediteerivat. Kes meist poleks soojas toas istudes nautinud vihma mõnusat krabinat katusel! Pealegi on vihm väga heligeeniline, tema krabinad, pladinad, kohinad ja pahinad lausa kutsuvad ennast muusikaliselt kirjeldama. Kontserdil kavas olevates helitöödes imiteerivad flööt ja klaver lindilt kostvat vihma laulu aeg-ajalt nii usutavalt, et nende helid tõepoolest sulavad ühte.
Vihmale pühendatud muusika kõrval kuuleme kahe eesti klassiku, Heino Elleri ja tema õpilase Eduard Tubina flööditeoseid. Ka Eller on oma lühipalade aluseks võtnud pildid loodusest, Tubina tumedavärvilises sonaadis kuuleme varjatud vihjeid eesti rahvamuusikale.
Flötist Leonora Palu on õppinud Rakvere ja Pärnu muusikakoolides, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonnas (juhendajad Anne Kann ja Jaan Õun) ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (juhendajad dotsent Raivo Peäske ja magistrantuuris professor Imants Sneibis). 2003. aastal täiendas ta end Brüsseli Kuninglikus Konservatooriumis professor Frank Hendrickx’i juures.
Aastal 2008 pälvis flötist 3. preemia vabariiklikul interpreetide konkursil puhkpillidele. 2002. aastal võitis ta duos Tauno Aintsiga eripreemia vabaimprovisatsiooni konkursil Leipzigis.
Leonora Palu tegutseb aktiivselt kammermuusikuna, kaasaegse muusika esitajana ning improvisaatorina. Koostöö erinevate interpreetidega on viinud teda konkurssidele ning festivalidele Lätti, Leetu, Soome, Rootsi, Poolasse, Austriasse, Saksamaale ja Itaaliasse. Aastatel 2001-2005 töötas Leonora Palu Rahvusooper Estonia orkestris. Hetkel töötab Pärnu Linnaorkestris, mille ees esineb regulaarselt ka solistina. Flötist on nüüdismuusikat ja eksperimentaalset muusikateatrit viljeleva Repoo Ensemble’i liige ning osaleb tihti Eesti heliloojate teoste esmaettekannetel. Samuti tegeleb ta pedagoogi tööga õpetades flööti ning vabaimprovisatsiooni Pärnu ja Pärnu-Jaagupi Muusikakoolis.
Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri professor Peep Lassmanni klaveriklassis ja cum laude professor Marje Lohuaru kammeransambliklassis. Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestri, Tartu Kammerorkestri, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus. Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii solistide kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil Music without limits Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Ta on Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui ka välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega.