Iris Oja 1Mõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Kimbuke tähti. Tormis 80, Sumera 60

Iris Oja (metsosopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
24.07.2010 kell 12 Vääna mõis, Harjumaa
24.07.2010 kell 15.30 Aruküla mõis, Harjumaa

Kavas: Lepo Sumera, Veljo Tormis, Ester Mägi, Mart Saar

Käesolevas kavas on valik eesti heliloojate kauneimaid soololaule. Oleme teinud valiku just helgematest ning lüürilisematest armastus- ning loodusteemalistest lauludest. Mart Saar on eesti laululoomingu tuntuim klassik, kelle pärandis on tervelt neli raamatutäit suurepäraselt läbikomponeeritud laule. Kui Tormise ja Sumera helikeel on koori- ja sümfoonilises muusikas pigem dramaatiline, jõuline ning mastaapne, siis oma soololauludega näitavad mõlemad oma väga intiimset, õrna ning tundlikku külge. Lepo Sumera 60. sünniaastat tähistame kahe „Shakespeare’i soneti“ ning valusat igatsust kätkeva Marie Underi tekstile kirjutatud lauluga „Tähed“. Veljo Tormise 80. juubeli puhul kõlavad tsüklid “Kimbuke tähti“ ja „Nukrad viivud“. Need koosnevad pisikestest haiku-laadsetest miniatuuridest, kus meeleolud ning värvid on visandatud väga nappide, ent täpsete vahenditega. Eesti muusika Grand Old Lady’t Ester Mägit võiks nimetada ka kodumaiseks impressionistiks – tema loomingus valitsevad pastelsed toonid ning läbipaistvalt siravad harmooniad. Noorpõlves kirjutatud hõrgud armastuslaulud kirjeldavad väga täpselt armastuse värelevat tunnet – valusat ning õnnelikku ühteaegu.

Iris Oja on käesoleval hetkel kindlasti Eesti nõutumaid lauljaid. Tema mahlaka tämbriga varjundirikas hääl, suur hääleulatus ning haritus võimaldavad tal laulda repertuaari renessansist tänapäeva heliloojate ekspressiivseimate teosteni. Aastast 2000 on Iris olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja ning solist. Iris on esinenud Tallinna Kammerorkestri, Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Moskva Kammerorkestri, Concerto Copenhageni jt eest ning teinud koostööd dirigentidega nagu Neeme Järvi, Paul Hillier, Tõnu Kaljuste, Nikolai Aleksejev, Olari Elts, Roland Böer, Eri Klas jt. Iris Oja on paljude kaasaja autorite uudisteoste (esma)esitaja ja –salvestaja ning on järjepidev esineja enamikel Eestis toimuvatel (kaasaegse muusika) festivalidel. Ta kuulub kaasaegse muusika ansamblisse “Resonabilis”. 2006 Harmonia Mundi tellimusel Irise esimese sooloplaat Rahmaninovi ja Šostakovitši lauludest (pianist Roger Vignolesega).

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis. Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Solistina esinenud mitmete orkestrite ees nagu ERSO, Dresden Sinfonietta ja Pärnu Linnaorkester. Olulisel kohal on ka kaasaegse muusikaga tegelemine; Tartu Uue Muusika Ansambli asutajaliige ja kunstiline juht. Käesoleval ajal tegutseb H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis ning teeb kaastööd Klassikaraadiole.