Kristina KriitMõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Mustlasromanss

Kristina Kriit (viiul), Diana Liiv (klaver)
24.07.2010 kell 12 Vääna mõis, Harjumaa
24.07.2010 kell 15.30 Aruküla mõis, Harjumaa

Kavas:
Johannes Brahms, Maurice Ravel, Igor Stravinski

Mustlaste tuliselt temperamentne rahvamuusika on inspireerinud väga paljusid heliloojaid. Üks tuntumaid mustlasmuusika jäljendusi kunstmuusikas on prantslase Raveli lausa ballaadilik viiulipala „Mustlane“. Teos algab ulatusliku improvisatsioonilise viiulikadentsiga, mis portreteerib kapriisset, uhket, vabadusjanulist mustlast, kes kehastab trotsi ning allumatust tuimadele reeglitele. Pala lõpeb hoogsa, ennastunustava tantsupöörisega. Väga tuntud on saksa helilooja Brahmsi tsükkel „Ungari tantsud“. Siin vahelduvad kaasakiskuvalt rütmikad tantsud nö. tantsulauludega, kus esiplaanil on justkui laia pintsliga maalitud meloodiajoon. Nende otseselt mustlasteemaga seotud teoste kõrval tuleb esitusele ka Brahmsi suurejooneline ning dramaatiline, lausa sümfooniat meenutav Viiulisonaat d-moll ning Rahmaninovi kuulus klaveriprelüüd g-moll, kus ratsahobuste kappamist meenutavale ääreosale vastandub eleegiline, otsekui lõppematu meloodia keskmises lõigus.

Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis. Esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes. Käesoleval ajal kuulub Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri koosseisu ja õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. 2009. juulis võitis Diana Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhinna.