Tall. kp KvartettMõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Suvine kammermuusika. Heino Eller 125
Tallinna Keelpillikvartett, Diana Liiv (klaver)
3.08.2012 kell 15 Tõstamaa mõisas
4.08.2012 kell 12 Vana-Vigala mõisas

Kavas: Heino Eller: keelpillikvartetid, Robert Schumann: klaverikvintett

Heino Eller on meie eesti muusika üks nurgakividest. Tema „Kodumaine viis“ kuulub
kindlasti tuntuimate eesti klassikalise muusika teoste hulka ja tema teoste nimekiri ulatub
soolopaladest ja sonaatidest sümfooniate ja kontsertideni. Sama oluline kui heliloojana oli Eller aga ka väga targa ja avara silmaringiga õpetajana (tema juures on lühemat või pikemat aega õppinud mh. Eduard Tubin, Valter Ojakäär, Arvo Pärt ja Lepo Sumera – juba selle nimekirja kirevus annab aimu õpetaja tarkusest). Tema asutatud keelpillikvartett lõi Eestis sellise koosseisu traditsiooni. Oma (ja ka õpilaste) loomingu suhtes oli ta väga nõudlik, eesmärgiks oli kärpida kõik ülearune – igal noodil pidi olema oma tähendus ja mõte. Mõnes mõttes vastandlik helilooja oli saksa romantik Schumann. Kui Elleri eesmärgiks oli mõtte selgus ja väljendusvahendite nappus, siis Schumannile on mõnikord ette heidetud paljusõnalisust ja vohavust. Samas just selles peitub ka tema muusika võlu – värske ja siiras, rõõmujoobumuses väga kaasakiskuv muusika. Oma Klaverikvintetis on autoril vaid viie inimesega õnnestunud luua majesteetlikult orkestraalne kõlapilt.

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.
Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila liitus kvartetiga 2006. aastal.
Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt). Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade.
Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.
2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia. 2012 sügisel seisab Tallinna Keelpillikvartetil ees kõikide Heino Elleri keelpillikvartettide salvestus.