Iris Oja 1Mõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Öölaulud
Iris Oja (metsosopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
16.06.2012 kell 13 Mooste mõis, Põlvamaa
16.06.2012 kell 15 Rogosi mõis, Võrumaa

Kavas: Richard Strauss ja Hugo Wolf – Valik laule

Saksa „lied“, nagu ka vene romanss, prantsuse šansoon või hispaania kantsoon on väga eriline, parimate heliloojate poolt viimistletud ja täiustatud laulužanr. Liedi „isaks“ loetakse unustamatut laulumeistrit Franz Schubertit, kuigi ka juba Haydn ja Mozart kirjutasid laule klaveri saatel. Sellised meistrid nagu Schumann ja Brahms andsid lied’ile oma panuse, aga võib-olla kõige vaheldusrikkam ja põnevam on kahe hilisromantiku – Hugo Wolfi ja Richard Straussi laulupärand. Lüürilise ja sulni lembelüürika kõrval on nad mõlemad kasutanud ka üsna teravaid tekste, mis kord pilavad inimlikku totrust, kord väljendavad mahlakas keeles mitte just kõige tsensuursemaid mõtteid. Sellele vastavalt on ka muusika nii sumedalt tundeline kui ka hüplik ja irooniline. Ent eriti näisid romantikutest autorid armastavat öö lumma – seda salapärast, müstilist, nimetut tunnet, mis ärkab kesköises vaikuses.

Iris Oja on käesoleval hetkel kindlasti Eesti nõutumaid lauljaid. Tema mahlaka tämbriga varjundirikas hääl, suur hääleulatus ning haritus võimaldavad tal laulda repertuaari renessansist tänapäeva heliloojate ekspressiivseimate teosteni. Aastast 2000 on Iris olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja ning solist. Iris on esinenud Tallinna Kammerorkestri, Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Moskva Kammerorkestri, Concerto Copenhageni jt eest ning teinud koostööd dirigentidega nagu Neeme Järvi, Paul Hillier, Tõnu Kaljuste, Nikolai Aleksejev, Olari Elts, Roland Böer, Eri Klas jt. Iris Oja on paljude kaasaja autorite uudisteoste (esma)esitaja ja –salvestaja ning on järjepidev esineja enamikel Eestis toimuvatel (kaasaegse muusika) festivalidel. Ta kuulub kaasaegse muusika ansamblisse “Resonabilis”. 2006 Harmonia Mundi tellimusel Irise esimese sooloplaat Rahmaninovi ja Šostakovitši lauludest (pianist Roger Vignolesega).

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis. Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Solistina esinenud mitmete orkestrite ees nagu ERSO, Dresden Sinfonietta ja Pärnu Linnaorkester. Olulisel kohal on ka kaasaegse muusikaga tegelemine; Tartu Uue Muusika Ansambli asutajaliige ja kunstiline juht. Käesoleval ajal tegutseb H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis ning teeb kaastööd Klassikaraadiole.