Mõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Kaunis õhtu. Debussy 150
Mari-Katrina Suss (viiul), Diana Liiv (klaver)
30.06.2012 kell 15 Puurmani mõis, Jõgevamaa
Kavas:
Eric Satie: Véritables préludes flasques (pour un chien) (Kolm loperdavat prelüüdi koerale)
I. Severe reprimande (Karm noomitus), II Seul a la maison (Üksi kodus), III On joue (Mäng)
Claude Debussy: Prelüüd La cathédrale engloutie (Uppunud katedraal)
Ludvig van Beethoven: Kevadsonaat viiulile ja klaverile
Helena Tulve: Kolm laulu – I Öö laul II See oli jõgi mägedes, ma arvan III Õhtu, valgus
Claude Debussy: Kaunis õhtu (seade viiulile ja klaverile)
Aastal 2012 täitub 150 aastat prantsuse impressionistliku helilooja Claude Debussy sünnist. Just Debussyst alustavad paljud muusikateadlased nö. „uue muusika“ ajaarvamist, romantilise mõttemaailma lõppu. Tõepoolest oli Debussy helikeel, harmoonia ja meloodia käsitlus väga uuenduslik, lausa revolutsiooniline ning vastandus tugevalt romantismiajastule iseloomulikule tundelisusele ning tunglevusele. Debussy muusika on pigem kirjeldav, kerge ja värviküllane. Eric Satie vaimukast ning naivistlikult omapärasest loomingust tuleb esitusele väike tsükkel „Kolm loperdavat prelüüdi koerale“: kolm seika inimese parima sõbra igapäevaelust alapealkirjadega „Karm noomitus“, „Üksi kodus“ ja „Mäng“.
Beethovenist mõeldes meenub esmajoones kuulus pilt temast – juuksed segamini, huuled
kokku pigistatud hõõguv pilk silmis. Selle revolutsionääri loomingus on aga ka palju helgeid ja päikeselisi teoseid. Üks nendest on kindlasti Kevadsonaat viiulile ja klaverile, mis oma pealkirja õigustades on oma meeleolult rõõmus ja heatujuline. Dramaatilisemad ja teravamad lõigud tunduvad siin olevat vaid selleks, et rõhutada ülejäänud muusika valgusküllasust – nii nagu kevadel ikka jõed üles paisuvad ja tärkavad taimed oma kasvamiskires on valmis kasvõi läbi betooni tungima.
Mari-Katrina Suss (1984) alustas viiuliõpinguid Nõmme Muusikakoolis (õp.Leia Eespere) ja jätkas neid Tallinna Muusikakeskkoolis (õp.Tiiu Peäske,hiljem prof. Mari Tampere-Bezrodny). 2007. aastal lõpetas ta cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe ning 2010. aastal ka cum laude magistriõppe prof. Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis. Käesoleval hetkel jätkab ta õpinguid EMTA doktoriõppes kammermuusika erialal. Ta on osalenud mitmete Eestis tegutsevate orkestrite töös (Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester, Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkster – ka kontsertmeistrina) ning esinenud solisti ja kammermuusikuna nii Eestis kui välismaal. Aastast 2005 töötab ta Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris. 2007/2008 hooajal töötas ta ka Rahvusooper „Estonia” sümfooniaorkestri kolmanda kontsertmeistrina. Ta on Prezioso kvarteti liige aastast 2006.
Pianist Diana Liiv on lõpetanud Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiabakalaureuseõppe ja magistriõppe prof. Peep Lassmanni klaveriklassis ja käesoleval ajal omandab teistkordset magistrikraadi prof. Marje Lohuaru kammeransambliklassis. Diana on täiendanud ennast ka Bostoni muusikaülikoolis Longy School of Music (1995-1997) prof. Victor Rosenbaumi ning Erasmuse stipendiumiga Sibeliuse Akadeemias (2007-2008) Hui-Ying Tawastsjerna juhendamisel. Alates 2009 a. täiendab ta ennast rahvusvahelises pianistide akadeemias Bergamos prof. Konstantin Bogino klaveriklassis. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Lätis, Soomes, Rootsis, Itaalias, Iisraelis, USA-s, Venemaal ja Hollandis. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Diana Liiv on kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht. Ta on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil “Music without limits” Leedus – 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias. Hooajal 2011/2012 on Diana Liiv kutsutud esinema Liszti 200. sünniaastale pühendatud festivalidele Itaalia linnades Luccas, Brescias ja Ascoli Picenos.