Henry Varema foto (2)Mõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Kaunis õhtu. Debussy 150
Henry-David Varema (tšello), Diana Liiv (klaver)
30.06.2012 kell 18 Laupa mõis, Järvamaa

Kavas:
Oliver Messiaen: “Regard Des Anges” (Inglite pilk)
Camille Saint-Saens: “Luik”
Toru Takemitsu: Rain Tree Skech II
Paul Hindemith: Soolosonaat tšellole
Claude Debussy: Prelüüd “La cathédrale engloutie” (Uppunud katedraal)
Joseph Haydn: Tšellokontsert, I osa

Kavas on põimitud modernistliku ja kaasaegse muusika pärlid vaheldumisi romantilise, neoklassitsistliku ja klassitsistliku muusikaga. Kava läbivaks jooneks on prantsuse muusika. Aastal 2012 täitub 150 aastat prantsuse impressionistliku helilooja Claude Debussy sünnist, kes on mõjutanud olulisel määral nii Messiaeni kui ka Takemitsu muusikat. Just Debussyst alustavad paljud muusikateadlased nö. „uue muusika“ ajaarvamist, romantilise mõttemaailma lõppu. Tõepoolest oli Debussy helikeel, harmoonia ja meloodia käsitlus väga uuenduslik, lausa revolutsiooniline ning vastandus tugevalt romantismiajastule iseloomulikule tundelisusele ning tunglevusele. Debussy muusika on pigem kirjeldav, kerge ja värviküllane.
Hoopis tõsisem autor on Olivier Messiaen, üks XX keskpaiga olulisemaid ja mõjukamaid Lääne autoreid, kelle loomingus põimuvad mõjutused idamaade rütmi- ja laadisüsteemist, lindude laulust ja autori sügavalt katoliiklikust maailmavaatest. Palas „Inglite pilk“ kuuleme taevaste trompetite kõrvulukustavat koori, lindude kriiskavat laulu ning inglite hämmingut sündinud Jumalapoja üle. Prantsuse muusika romantiline helikeel avaldub ühes kuulsaimas teoses tšellole ja klaverile: Saint Saensi “Luiges” tsüklist “Loomade karneval”.

Saksa helilooja Paul Hindemithi (1895-1963) tšellosonaat on üks populaarsemaid soolotšello teoseid ja ühtlasi üks armastatuim Hindemithi teoseid. Viiest väga vastandlikust osast koosnev sonaat avab ukse Hindemithi fantastilisse ja unikaalsesse helide ning harmooniate ilma.

Tõeline klassitsismi hitt on ka Haydni tšellokontsert nr 1.  Teos on kirjutatud kauaaegsele sõbrale, kes oli prints Nicolaus Esterházy orkestri tšellorühma kontsertmeister.

Henry-David Varema alustas tšelloõpinguid Laine Leichteriga ning jätkas prof. Peeter Paemurru juhendamisel EMTA-s. Hiljem täiendas ta end Münchenis (prof. W. Nothas) ning Berliinis (prof. W. Boettcheri) juures. 2005. aastal lõpetas ta EMTA interpretatsiooni eriala doktorantuuri. 2003-2009 oli Henry Berliinis resideerunud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, millega esineti maailma mainekamatel kontserdilavadel ning valmis hulgaliselt helisalvestusi, millele on omistatud teiste hulgas ECHO Klassik 2007 preemia. Lisaks aktiivsele kontserttegevusele töötab Henry RO Estonia tšellorühma kontsertmeistrina ning EMTA’s õppejõuna. 1987. aastal toimunud Eesti keelpillimängijate konkursil saavutas Henry-David Varema III preemia, 1991. aastal pälvis ta medali rahvusvahelisel Maria Canalsi nimelisel konkursil Barcelonas ning 2000. aastal Carl Fleschi Akadeemia meistrikursustel Baden-Badenis ühe parimatele osavõtjatele mõeldud eripreemiatest. Solisti ja kammermuusikuna on Varema esinenud Põhja- ja Baltimaades, Belgias, Hispaanias, Inglismaal, Jaapanis, Saksamaal, Šveitsis, Austraalias, Uus-Meremaal, Ameerika Ühendriikides jm. Ta on osalenud paljudes projektides ning tema koostööpartnerite hulka kuuluvad dirigendid Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Igor Bezrodnõi, Olari Elts, Mihkel Kütson, Paul Mägi, Vello Pähn, Arvo Volmer, pianistid Ivari Ilja, Lea Leiten, Mihkel Poll, Sten Lassmann, kitarrist Heiki Mätlik, saksofonist Virgo Veldi jpt. Henry-David Varema on mänginud Tallinna Keelpillikvartetis ning osalenud ka Kremerata Baltica ja Frankfurdi uue muusika ansambli Ensemble Modern ettevõtmistes.

Diana Liiv on lisaks õpingutele EMTA-s prof. Peep Lassmanni klaveriklassis ja prof. Marje Lohuaru kammeransambliklassis täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA-s), Hui-Ying Tawastsjerna (Soomes) ja Konstantin Bogino (Itaalias) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestriga, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus, dirigendiks Pavel Berman. Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii soolo kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Hooajal 2012-2013 seisavad ees esinemised Itaalias, Soomes ja Prantsusmaal mainekatel festivalidel (Luccas, Toscanas, Bergamos, Pariisis jt) nii solistina kui ka koos Cremona keelpillikvartetiga.