Merle SilmatoMõisamängud. Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates
Homme! Richard Strauss 150
Merle Silmato (metsosopran, Soome/Eesti), Diana Liiv (klaver)
9.08.2014 kell 12 Roosna-Alliku mõis, Järvamaa
9.08.2014 kell 15 Lasila mõis, Lääne-Virumaa

Kavas: Richard Strauss, Richard Wagner, Pjotr Tšaikovski, Sergei Rahmaninov.

Erilise tähelepanu pälvib kontserdikavas Saksa helilooja Richard Straussi muusika, kelle sünnist täitus tänavu juunis 150 aastat. Kui ei oleks Richard Straussi, ei oleks tänapäeva sümfooniaorkester selline, nagu me teda tunneme, suursuguselt ja sümfooniliselt kõlavad ka Straussi laulude klaveripartiid. Kontserdil kuuleb ka Wagneri, Tšaikovski ja Rahmaninovi laule. Richard Straussi 150. sünniaastale pühendatud kavaga esinevad Soome Rahvusooperis töötav Eestist, Tapalt pärit metsosopran Merle Silmato ning pianist Diana Liiv.

Metsosopran Merle Silmato lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 2001. aastal Urve Tautsi juhendamisel ja Soome Sibeliuse Akadeemias magistrantuuri 2006. aastal Anita Välkki juhendamisel. Aastast 2007 töötab ta Soome Rahvusooperis.
Ooperirollide hulka kuuluvad Azucena (Verdi „Trubaduur“, Vanemuine, Lahti Ooper), Carmen (Bizet’ „Carmen“), Kõrtsinaine (Mussorgski „Boriss Godunov“, RO Estonia), Ulrica (Verdi „Maskiball, RO Estonia), Polina (Tšaikovski „Padaemand“, RO Estonia), Filipjevna, Larina (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Sibeliuse Akadeemia ooperistuudio ja RO Estonia koostöö, Opera de Baugé (Prantsusmaa)), Njanja (Rubinsteini „Deemon“, Pärnu Ooper), Kolmas daam (Mozarti „Võluflööt“, Soome RO, Opera de Baugé), Ksenja amm (Mussorgski „Boriss Godunov“, Soome RO).
Merle Silmato on andnud soolokontserte kõikjal Eestis, samuti Soomes, Poolas, Taanis, Rootsis, Prantsusmaal, Bulgaarias ja Venemaal. Ta on teinud koostööd pianistide I. Zahharenkova, H. Kapteni ja C. Hanseniga. Lied repertuaari kuuluvad Mahleri, Wagneri, Rahmaninovi, R. Straussi, Brahmsi, Berliozi, Tšaikovski jpt laulud. Osalenud solistina mitmete suurvormide ettekannetel: G. Mahleri 3. sümfoonia, L. Bacalovi „Misa Tango“, Beethoveni Missa C, Saint-Saënsi „Jõuluoratoorium“, Verdi „Reekviem“, Händeli „Messias“, Mozarti „Reekviem“ ja „Missa Brevis“, Vivaldi „Gloria“, Pergolesi „Stabat mater“, Rahmaninovi „Vigilia“, Gubaidulina „Öö Mephises“, Ramireze „Misa Criolla“, Tubina „Reekviem langenud sõjameestele“, Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“, Tobiase „Joonase lähetamine“ jpm. Laulnud järgmiste dirigentide juhatusel: E. Klas, A. Volmer, J. Alperten, P. Mägi, N. Järvi, L. Kaiv, A. Volmer, W. Scheffer, A. Walker jpt. Merle Silmato on saavutanud 2001. aastal kolmanda preemia II Klaudia Taevi nim rahvusvahelisel noorte lauljate konkursil.

Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri professor Peep Lassmanni klaveriklassis ja cum laude professor Marje Lohuaru kammeransambliklassis. Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestri, Tartu Kammerorkestri, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus. Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii solistide kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil Music without limits Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Ta on Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui ka välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega. Septembris 2014 on Diana Liiv kutsutud esitama Arvo Pärdi “Lamentatet” klaverile ja orkestrile koos Lexingtoni sümfooniaorkestriga Bostonis, USA-s.