0E264F9C-2A01-408C-9A55-D0229ADBC465
HELIjaKEEL 2018/2019. Pühakirjad
Eesti ja lääne nüüdismuusikat sõnakunstiga siduv kontserdisari

Sari HELIjaKEEL keskendub seitsmendal hooajal 2018/2019 erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – kirjanike-heliloojate kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide kaudu. Hooaja avakontsert “UNI. Jüri Reinvere, Larin Paraske” keskendus Soome-ugri rahvaste loodususunditele ja oli vahelüliks kahel eelmisel hooajal vaatluse all olnud kaduvate keelte ja kultuuride teema ning uuel hooajal luubi all oleva filosoofiliste ja religioossete vaadete vahel. Hooaja teise kontserdiga märtsis 2019 mõtiskleme Riho Esko Maimetsa ning Ernst Enno loomingu kaudu teosoofilise maailmavaate üle ning hooaega jääb lõpetama pilguheit sufismi mõjudele Helena Tulve, Tatjana Kozlova ning Doris Kareva loomingus maikuus.

Kontsertidele lisandub vestlusring, milles osalevad teemaga lähemalt seotud inimesed.  Kontserdisari toimub koostöös Eesti Akadeemilise Usundiloo seltsiga, mille liikmeskonna moodustavad enam kui poolsada Eestis akadeemilise religiooniuurimisega tegelevat teadlast ja spetsialisti (www.eaus.ee). Seltsi akadeemiline tugi tagab vestlusringide liikmeskonna suurema mitmekesisuse ning pädevuse religioonivaldkonnas. Vestlusringe juhib EAUSi president Madis Arukask.

 

 

HELIjaKEEL. Igatsus kui tuli tungija… Riho Esko Maimets ja Ernst Enno
Mõtisklusi teosoofiast
9.03.2019, kell 19 Eesti Raadio 1. Stuudios

Kavas:

Riho Esko Maimets:
Uudisteos – “Neli Enno laulu” – laulutsükkel Ernst Enno sõnadele häälele ja keelpillikvartetile: 
1. Ma tulen hilja
2. Ma tunnen lillesid
3. Sügiseigatsus
4. Kui suri lill
“Kaks väikest palvet” metsasarvele ja klaverile (2017)

Gustav Ernesaks:
“Rändaja õhtulaul” häälele ja klaverile (1936; sõnad Ernst Enno)

Tõnu Kõrvits:
“Rändaja laul” tšellole (2003; inspireeritud Ernst Enno tekstist)
Laul tsüklist “Kolm laulu Ernst Enno sõnadele” (2013; hääl, klaver)

Eduard Tubin:
“Igatsus” häälele ja klaverile (1941; sõnad Ernst Enno)

Pärt Uusberg:
“Kurbus” häälele ja klaverile (2015; sõnad Ernst Enno)
“Kuid koore all on imeilus meie ilm” häälele, keelpillikvartetile ja klaverile (sõnad Ernst Enno)

Vestlusring teosoofiast ja selle rollist Ernst Enno ja Riho Maimetsa vaadetes ning loomingus. Vestlusringi juhib Madis Arukask. Vestlusringis osalejateks on helilooja Riho Esko Maimets,  TÜ kirjandusprofessor Arne Merilai, teosoof Anu-Reet Hausenberg, religiooniuurija Siim Lill.

Stella Sägi kirjutab oma magistritöös, et paljud uurijad on välja toonud, et eesti luuletaja ja lastekirjaniku Ernst Enno (1875–1934) maailmavaade oli lähedane teosoofiale, millega kokkupuudet toetavad lisaks muule ka tema luules esinevad põhjuse ja tagajärje seaduse ning astmelise arengu kirjeldused.

Riho Esko Maimetsa (26.02.1988, Toronto) teoseid mängitakse maailmas üha sagedamini. Veebiajakiri I Care if you Listen on öelnud, et “tema muusika nõuab absoluutset tähelepanu, kuid tal ei ole tarvis selle järele kisendada”. Riho omandas hiljuti Philadelphias asuva Curtise Muusikainstituudi diplomi kompositsiooni alal David Ludwigi ja Richard Danielpouri juhendamisel ning resideerub nüüd Tallinnas, vaikselt töösse süvenedes. Maimetsalt tellitakse teoseid regulaarselt nii Eestis kui ka välismaalt. Ta kirjutab peamiselt koori- ja kammermuusikat ning orkestriteoseid. Maimetsa varasemad õpetajad on olnud näiteks Helena Tulve ja René Eespere Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Christos Hatzis Toronto Ülikoolis. Ta on osalenud arvukatel suvekursustel ja festivalidel üle maailma, sh Fontainebleau Ameerika konservatoorium (Prantsusmaa), Lake Champlaini muusikafestival ja Rootsi kolleegium edasijõudnutele. Ta on pälvinud ka mitmesuguseid auhindu, näiteks Karen Kieseri preemia Kanada muusikas, highSCORE preemia (Itaalia), I preemia 2012. aasta Villiers Quarteti konkursil (Suurbritannia) ja Theodore Presseri muusikaauhind (USA).
Vaata lisaks: SoundCloud © EMIK 2011
Uuendatud oktoobris 2017

Esitajad: Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Iris Oja (hääl) , Diana Liiv (klaver), Ye Pan (metsasarv). Vestlusring: Madis Arukask, Siim Lill, Arne Merilai, Anu-Reet Hausenberg