Mõisamängud 2023-2024

Lõpetamata sonaat
Liina Žigurs (vioola), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Rebecca Clarke, Mihhail Glinka, Lepo Sumera 

Kava keskne teos on sonaat vioolale ja klaverile teenimatult vähetuntud briti naisheliloojalt, Rebecca Clarke´ilt, kes oli üks esimesi naisheliloojaid ning ka naispillimängijaid orkestris. Kuulus lugu pärineb sellest, kuidas Rebecca Clarke oli saatnud ka oma heliteose 71 teise teose hulgas ühele konkursile, kus võitjaks tuli Ernest Blochi teos. Kuid seda eelkõige seetõttu, et arvati et ka Rebecca Clarke on tegelikult Ernest Bloch varjunime all, sest ega naine ei saaks ju nii head teost kirjutada… Kontsert pakub lisaks võrratule muusikale ka mõtteainet naise rollist eri ajastutel ühiskonnas. Lisaks kõlavad kontserdil ka Sumera Quasi Improvisata ja Glinka “Lõpetamata sonaat”. 

Liina Žigurs on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis Ivi Tiviku viiuli- ja Maris Ufferti vioolaklassis ning lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia bakalaureuseõppe (1998) Maris Ufferti ja magistriõppe (2003) professor Aleksandr Bobrovski juhendamisel. Ta on täiendanud end Mihhail Zemtsovi eratundides ning osalenud Fjodor Družinini ja Wolfgang Klossi meistrikursustel.

Liina Žigurs on osalenud erinevate orkestrite (Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia orkester, XXI Sajandi Orkester, Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester, Narva Linnaorkester, Pärnu Festivaliorkester) koosseisus nii vioolarühma kontsertmeistri kui rühmamängijana ning teinud kaasa mitmetes kammerkoosseisudes. Aastail 1998–2002 töötas ta õpetajana Tallinna Muusikakeskkoolis.

Kadri-Ann Sumera on üks Eesti mitmekülgsemaid pianiste, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert või Nicolas Gilbert’i „A rebours“, samuti teinud mitme XX sajandi muusika tähtteose esiettekandeid Eestis, näit. Karlheinz Stockhauseni „Mantra“ kahele klaverile ja elektroonikale (koos Sabine Simoni ja Hendrik Manookiga), Olivier Messiaeni „Harawi“ sopranile ja klaverile (koos Kai Kallastuga) ja John Cage’i „Kolm tantsu prepareeritud klaveritele“ (koos Hanna Heinmaaga). Sumera eestvedamisel on sündinud ka muusikat ja kujutavat kunsti ühendavaid multimeedia projekte, näit. Kontsert-etendus „Heli:pilt“. Loomulikult hõlmab olulise osa Kadri-Anne repertuaarist tema isa Lepo Sumera looming, aga ka teiste eesti heliloojate muusika.
 
Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusika-akadeemias (prof. Peep Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. Arbo Valdma), kust sai magistridiplomi (Konzertexamen). Oli DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning pärast õpinguid osales stipendiaadina aastasel Ensemble Modern`i Akadeemia kursusel Frankfurdis.
 
Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vaba-riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel, mh II preemia Balti noorte muusikute telekonkursil “Alternatiiv” Riias , eripreemia Euroopa Klaveriõpetajate Ühingu rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis  ja diplom Eesti pianistide konkursil ning samas eripreemia kohustusliku teose, Mari Vihmandi „Eskiis 02” esituse eest. On teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile. Sumera on Tartu Uue Muusika Ansambli asutaja ning kunstiline juht. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir. A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M.Kersten) jt. Alates 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses. 
 
Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga, töötanud pedagoogina Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas õppejõuna ta Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt) ja muusikakoolis, alates sügisest 2016 on Tallinna Georg Otsa nimelise muusikakooli õppejõud. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka kontserte korraldava MTÜ Kammermuusikud üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale.

http://www.kadriannsumera.eu