Mõisamängud
Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2023

Muusikaline rännak läbi India külade ja templite
Kadi Uibo (laul, harmoonium), Arno Kalbus (tabla)
Kavas: traditsiooniline India muusika  

Arno “rääkivad” tablarütmid pajatavad lugusid muistsetest India valitsejatest ja pühakutest, Kadi lauluhääl ja maagilised harmooniumihelid toovad meieni püha Gangese värskendavad vood. 

Kadi Uibo on laulja ja heliloojana tegutsenud umbes aastast 1995, alustades indie-bändis Dreamfish. Lisaks oma kodumaistele ansamblitele Ragatmika, Cloudspeak ja Kirtana Rasa on Kadi Uibo osalenud ka muusikaprojektides Venemaal, Norras ja Indias. Oma ansambliga on Kadi Uibo välja andnud 4 albumit, lisaks on lugusid ilmunud CD-kogumikel. Kadi Uibo on komponeerinud spetsiaalse taustamuusika vibroakustilise teraapia seansi tarbeks, kusjuures muusikapala läbis teadusliku uuringu, mida viis läbi Ivar Vinkel Tallinna Ülikooli juures. Kadi Uibo muusika kõlab ka Inga Põldma Jooga-nidra (unejooga) CD plaadil.

Hetkel tegeleb Kadi Uibo põhiliselt oma sooloprojektiga, töötab Eesti Õpetajate Meeskoori dirigendina ja EMLS Tallinna Meeskoori abidirigendina ning õpib EMTA magistriõppes. Lisaks soololauludele komponeerib Kadi Uibo ka koorimuusikat. Tema koorilaul Hoian sust kinni oli 2012 a. detsembris toimunud XXIV Eesti Päevade kontserdil ühendkooride kavas Sydneys, Austraalias. Sama laul oli 2011 aasta segakooride võistulaulmisel Tuljak koolikooride kategooria kohustuslikuks lauluks.

Oma tähtsaimaks tegemiseks peab Kadi Uibo siiski emarolli – tema peres kasvab tütar.

 

Arno Kalbus on trummimeister, trummar ja tablamängija, kelle relvistus on mitmeid eksootilisi löökpille. Esimene kokkupuude etniliste trummidega tekkis tulihingelise hipirokitrummarina Arno Kalbusel 2000. aastal, kui ta asus tööle poodi Universaal Universum, mis toob muuhulgas maale ka eksootilisi pille. Just seal õppis ta põhjalikumalt tundma nii Aafrika jembe’de, India tabla’de kui ka mitmesuguste Araabiamaadest pärit trummide hingeelu, kõla ja mängutehnikaid. Kuna pillide teekond Eestisse oli väga pikk ja konteinerites kippusid trummid sageli purunema, siis tuli poetöö kõrvalt tegeleda ka trummide korrastamise ja parandamisega, seeläbi õppis Arno ka ise toormaterjalist trummide tegemist. 

Šamaanitrummide valmistamine on saanud üheks oluliseks osaks Arno elust. Temalt on tellitud arvukalt trumme, ta on osalenud mitmetel Eesti Käsitöö Liidu korraldatud laatadel, kus ta on kahel korral pärjatud käsitöömeistriks. Peale selle on ta teinud palju šamaanitrummi valmistamise töötubasid nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Trummide parandamise ja ehitamise kõrval on siiani Arno suur kirg Põhja-lndia trummid tabla’d. Tablamängu on ta õppinud mitmetel reisidel nii Nepaali kui ka Indiasse. Nende unikaalsete instrumentide valdamine on andnud talle võimaluse töötada koos selliste tuntud Eesti muusikutega nagu Villu Veski, Tõnis Mägi, Siiri Sisask, Andres Mustonen, Sven Grünberg jpt. 

Erilised sündmused olid Eesti Rahvusmeeskoori Veljo Tormise teose “Kalevala XVII Runo” kontsertettekanded 2020. ja 2021. aastal ning salvestus, kus mängiti Arno Kalbuse valmistatud šamaanitrummidel.

Peale Eesti muusikute on Arno tabladel saatnud mitmeid Eestit külastanud India muusikuid.