30.11.2007 on kuvattu FIMICIn arkistoon säveltäjä Maija Hynnistä Kaapelitehtaalla.imageimageHELIjaKEEL
1977

Malle Maltis, Maija Hynninen, Vilja-Tuulia Huotarinen

31.05.2016 kell 19 Vene Teatri väike saal

Kavas:

Malle Maltis:
Kandlekirjad (2013; 1. Kiigelennu kiri, 2. Vihmakiri, 3. Unekiri; kannel)
Small talk (2003; klarnet, tšello, klaver, kannel)
Colliding waves (2011; keelpillikvartett ja elektroonika)
1977 (uudisteos; elektroonika)

Maija Hynninen:
…sicut aurora procedit (2015; tlk. Kui koidik kumab; viiul, elektroonika, õhuakrobaat)
Earthship  (2015; flööt, klarnet, klaver, löökpillid, viiul, tšello, elektroonika)
Do not cross (2015; elektroonika ja valgusinstallatsioon; põhineb Vilja-Tuulia Huotarineni tekstidel, tõlkinud Maarja Kangro)

Vilja-Tuulia Huotarinen:
Tekstid (tõlkinud Eeva Park)

Esitajad: Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Leonora Palu (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Triin Ruubel (viiul), Theodor Sink (tšello), Kristi Mühling (kannel), Diana Liiv (klaver), Petri Piiparinen (löökpillid, Helsingi), Tammo Sumera (elektroonika), Kädi Metsoja (õhuakrobaatika trapetsil), Vilja Tuulia-Huotarinen (tekst), Maarja Kangro (tekst)

Kontserdisarja HELIjaKEEL 2015/2016 hooaeg keskendub eesti ja soome nüüdismuusika helikeele kõrvutamisele. Hooaja viimase kontserdi kavas on eesti helilooja Malle Maltise, soome helilooja Maija Hynnineni ja soome poeedi Vilja-Tuulia Huotarineni looming. Autoritel on ühine sünniaasta – 1977 ning kontserdikavas on ka uudisteosena Malle Maltise elektrooniline teos, mille teemaks on aasta 1977. 
Maija Hynnineni loomingust on esitusel veel elektroonika ja valgusinstallatsioon Do not cross kus on samuti kasutatud Vilja-Tuulia Huotarineni luulet, Earthship suurele ansamblile (Earthship on taastuvenergial (päikeseenergia jms) põhinev ainult taaskasutatud materjalist valmistatud hoone) ning …sicut aurora procedit (tlk. Kui koidik kumab) viiulile, elektroonikale ja õhukarobaatikale trapetsil, mida esitab koos muusikutega ka tsirkusekunstnik.
Malle Maltise loomingust kõlavad Kandlekirjad soolokandlele, Small talk klarnetile, kandlele, tšellole ja klaverile ning Colliding waves ja uudisteosena “1977” elektroonikale.

Maija Hynninen, helilooja, sound artist

Maija Hynninen (sündinud 1977) ühendab oma loomingus inimhäält, live-elektroonikat ja erinevaid kunstivaldkondi. Ta on õppinud heliloomingut Sibeliuse Akadeemias Paavo Heinineni juures (MM aastast 2011) ning samaaegselt viiuli eriala Norra Muusikaakadeemias.  Ta on täiendanud end aastase Erasmus-programmiga Stuttgarti Riiklikus Muusika- ja Kunstikõrgkoolis Oliver Schnelleri juures.
Elektronmuusika alaseid õpinguid jätkas ta IRCAMi kursusel 2012–13. Aastal 2015 alustas ta elektroakustilise muusika alal doktorantuuri Sibeliuse Akadeemias ning aastal 2016 alustas kompositsiooniõpinguid UC Berkeley`s.
Hynnineni muusikat iseloomustavad virtuoossed instrumentaalpartiid, mis on samal ajal tekstuurilt õhulised. Muusika on tihti lineaarse mõtlemisega, samas harmoonia kaldub mikrotonaalsusse.  Tema muusikas on tihti mürad kombineeritud helikõrgustega, mille tulemuseks on mitmetähenduslik tämber. 

Malle Maltis, helilooja

Malle Maltis (sündinud 1977) on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli plokkflöödi (1999) ja oboe (2000) erialal. Samal ajal alustas ta loominguõpinguid Toivo Tulevi juures. 2003 täiendas end kompositiooni alal Hollandis Utrechti Konservatooriumis Henk Alkema juures. 2004. aastal lõpetas Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal Eino Tambergi ja Toivo Tulevi juhendamisel.
2005-2007 õppis ta Itaalias Giuseppe Tartini nimelises Trieste Konservatooriumis muusika ja uue tehnoloogia erialal. 2007-2008 täiendas end Euroopa kompositsiooni ja muusikatehnoloogia kursustel (ECMCT) Helsingis ja Barcelonas. Lisaks osalenud mitmel elektronmuusika meistrikursustel (Dominic Murcott, Michael Edwards, Daniel Teruggi). 2011 osales heliloojana Eu-Art-Networki kunstisümpoosionil Austrias.
Malle Maltise teoseid on esitatud Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivalil, festivalil “Eesti muusika päevad”, festivalil “Nyyd” ja “Plektrum” ning Eesti Noorte Heliloojate Festivalil Tartus, festivalidel „SoundsNew“ Canterburys (2011), Gaudeamus Muziekweek (2007; 2011) ja Avantgarde-Tirol (2010).
Loomingus on kesksel kohal teosed akustilistele instumentidele ja elektroonikale. On kirjutanud muusikat ka ligi kümnele anima- ja lühifilmile. Teosega „Res” pälvis Malle Maltis I preemia elektroakustilise muusika konkursil Musica Nova 2004 Prahas. 2005 ja 2007 pälvis festivali “Eesti muusika päevad” heliloojapreemia. 2010 võitis teos “Chameleon chant” 3. ECPNM üle-euroopalise elektronmuusika teoste konkursi Austrias.
Alates 2008. aastast õpetab kompositiooni ja elektronmuusikat Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja alates 2013. aastast on ta Eesti Draamateatri muusikajuht.

Vilja-Tuulia Huotarinen, luuletaja