KaijaSaariaho0086m-206x300HELIjaKEEL

Eesti ja välismaiste autorite heli- ja sõnakunst

 

Hooajal 2015/2016 lisandub HELIjaKEELe sarjas helikunsti ja sõnakunsti kõrvutamisele ka naabermaade – eesti ja soome heliloojate helikeele kõrvutamine. Kontserdid toimuvad Eestis ja Soomes.
Novembris, hooaja avakontsertidel Tallinnas ja Lahtis oli kavas eesti helilooja Kristjan Kõrveri ja soome helilooja Markku Klami looming kõrvuti eesti noore autori Marko Veinbergsi luulega. 
Veebruaris  toimus hooaja aukülalisele, Pariisis elavale Soome heliloojale Kaija Saariahole pühendatud festival Tallinnas ja Tartus. Kavas olid kontserdid Kaija Saariaho ja eesti heliloojate – Arvo Pärdi, Jüri Reinvere ja Helena Tulve muusikaga. 
Kevadel kõlab  Tallinnas Malle Maltise (Eesti) ja Maija Hynnineni (Soome) muusika ning soome poetessi Vilja-Tuulia Huotarineni looming. Hooaja lõpetab kõiki hooaja autoreid hõlmav galakontsert Helsingis. Kavade ülesehitusel on eriline rõhk ka muusikaga seotud tekstidel. 
Enamjaolt on autorid ka kontsertide aukülalisteks ja/või esinejateks.

 

© Maarit Kytöharju

Varsti:

1977
Malle Maltis, Maija Hynninen, Vilja-Tuulia Huotarinen
31.05.2016 kell 19 Vene Teater, Tallinn

COLLIDING WAVES
Eesti ja Soome nüüdismuusika
29.05.2016 kell 17 Balderi saal, Helsingi

Toimunud:

HELIjaKEEL Saariaho festival
13-14.02.2016 Kanuti Gildi SAAL

PLASTIIDSED PSALMID
Kristjan Kõrver, Markku Klami, Marko Veinbergs
15.11.2015 kell 14 Laurelli kohvik, Lahti
20.11.2015 kell 19 Kirjanike maja, Tallinn

HELIjaKEEL sarja ajaloost:

Hooajal 2012/2013 algas Kammermuusikute neljast kontserdist koosnev sari HELIjaKEEL. Sarja läbivaks teemaks olid erilised perekonnad, kus isad ja pojad ning isad ja tütred on tuntud kirjanikud ning heliloojad (Doris ja Hillar Kareva; Maarja ja Raimo Kangro; Peeter ja Andrei Volkonski ning Märt-Matis Lill ja Jaan Kaplinski). Sarja HELIjaKEEL teise hooaja ühendavaks lüliks oli loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimisvõime kirjanike ja heliloojate vahel (Helena Tulve ja Tõnu Õnnepalu; Malle Maltis ja Hasso Krull; Helvi Jürisson ja Andrei Volkonski ning Timo Steiner ja Ben Okri).
Kolmandal hooajal jätkasime sarja HELIjaKEEL raames sidemete otsimist Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel ning viisime muusika-aasta 2015 raames kontserte ka Eestist väljapoole – Peterburisse ja Visbysse. Esimesel kontserdil kõlasid Galina Grigorjeva muusika ning nunn-poetess Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva poeesia; teisel kontserdil kuulsime kõrvuti Jüri Reinvere ja Sofi Oksaneni loomingut ning hooaja lõpetas kontsert Mirjam Tally ning Kristiina Ehini loominguga.