IMG_2434IMG_2372IMG_2433HELIjaKEEL 2016/2017. Kaduvad keeled

SU HOOLEKS…

Tõnu Kõrvits. Ester Mägi. Kristiina Ehin
29.05.2017 kell 18 Sutlepa Kabel, Eesti Vabaõhumuuseum, Tallinn
30.05.2017 kell 19 Karlova Teater, Tartu

Kontserdisarja HELIjaKEEL käesolev hooaeg on keskendunud kaduvatele keeltele ja kultuuridele. Hooaja viimasel kontserdil on läbivaks teemaks eesti vaimulikud rahvaviisid ning seosed rahvapärimuse ja ristiusu vahel.

Kontsert “Su hooleks…” Tõnu Kõrvitsa, Ester Mägi, Kristiina Ehini loominguga toimub esmaspäeval, 29. mail kell 18 Sutlepa kabelis Eesti Vabaõhumuuseumis, Tallinnas ning teisipäeval, 30. mail kell 19 Karlova Teatris, Tartus. Esinevad Arete Teemets (sopran), Iris Oja (metsosopran), Heli Ernits (oboe), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Kristiina Ehin (sõna).

Tõnu Kõrvitsa loomingust kõlavad kontserdil “Neli vaimulikku rahvaviisi”; “Metsalinnud” (põhineb Kanepist pärit rahvaviisil “Lind lohutamas”); “Thule mustrid” (Kõrvits: “Püüdsin muusikas tabada sellist “liikumist”, mida võib kohata vanades kudumites ja vöökirjades) jt teosed.
Ester Mägi muusikast tulevad muuhulgas esitusele “Psalm” ja rahvaluulel põhinevad laulutsüklid “Kolm setu muinasjutulaulu”, “Põllul laulmine” ning uus versioon teosest “Rõngu viis”.
Muusika vahele loeb oma loomingut poetess Kristiina Ehin.

Tõnu Kõrvitsa (1969) poeetiline ja nägemuslik muusika viib kuulaja hüpnootilistele rännakutele looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Kõrvitsa helikeeles täiendab väljendusrikast meloodikat peenekoeline harmoonia- ja tämbrivärvide spekter. /emic/
Ester Mägi (1922) traditsioone austava helikeele põhitunnusteks on selge vormiloogika, läbipaistev kõlapilt ja intiimne või objektiivne väljenduslaad. Valdavalt on tema teoste aluseks eesti rahvaviisil põhinev või sellele lähedane lakooniline motiivistik. /emic/
Epp Patrone Kristiina Ehinist (1977): “…midagi ebamaist ja haldjalikku on Kristiinas tõesti. Juba jookseb ta mäest alla, dressid seljas, et oma rakud läbi raputada, siis on kadunud, küll raamatukogutuurile või loovregilaulu õpetama, küll rahvusvahelisele luulefestivalile uut auhinda vastu võtma. Siis on ta tagasi, istub agulitrepil, mängib karmoškat ja mainib, et on oma luuletustele viisid teinud…”

Tõnu Kõrvits:

Kolm pala viiulile ja klaverile
1. Canon (Kaanon)
2. Siciliana (Sitsiliaana)
3. Night Birds (Öölinnud)
2015
10′
viiul, klaver

Unistajad
2007
4′
oboe, viiul

Metsalill
2002
8′
oboe, klaver

Tõnu Kõrvits: Pala on kirjutatud Kalev Kuljusele. Püüdsin muusikasse panna üht tundlikku looduspilti. 

Metsalinnud
2004
8′
oboe, tšello, klaver
Tõnu Kõrvits: Kasutasin teoses Kanepist pärit eesti rahvaviisi “Lind lohutamas”. Ja seda laulu ‘ümbritsevad’ Eesti erinevate lindude laulud.

Thule mustrid
2007
8′
keelpillikvartett
Tõnu Kõrvits: Thulest, müstilisest ja saladuslikust Põhjamaast olen ma kirjutanud mitu teost. Viimati “Thule eleegiad”, nüüd siis “Thule mustrid”. Võib öelda, et nende kõikide teoste ühiseks läbivaks jooneks on eesti loodus ja inimesed. Olen nendes teostes sageli pöördunud ka ürgseima allika, rahvalaulu poole. “Thule mustrid” koosneb kolmest osast (või mustrist). Püüdsin muusikas tabada sellist “liikumist”, mida võib kohata vanades kudumites ja vöökirjades.

Neli eesti vaimulikku rahvaviisi
1. Nüüd on see päev ju lõppenud (Rapla)
2. Ma kiitlen ükspäinis neist verisist haavust (Pärnu-Jaagupi)
3. Su hooleks ennast annan ma (Mustjala)
4. Lenda üles kurbtusest (Otepää)
2002
16′
keelpillikvartett

 

Ester Mägi:

Kadents ja teema
1984
6′
viiul

Psalm
1991
5′
tšello, klaver

Rõngu viis
1966
4′
Keelpillikvartett, klaver (uue versiooni esiettekanne)

Põllul laulmine
eesti rahvaviisi ainetel
1988
10′
sopran, klaver
Tekst: rahvaluule

Kolm setu muinasjutulaulu
1. Laulev puu
2. Uinutamislaul
3. Vaeslaps käoks
1984
9′
metsosopran, klaver
Tekst: rahvaluule

Kaks laulu
1. Öö
2. Silmil suletuil
1998/2016
5′
metsosopran, tšello, klaver
Tekst: Viivi Luik

 

Kristiina Ehin:

Valik luulet

Esitajad: Arete Teemets (sopran), Iris Oja (metsosopran), Heli Ernits (oboe), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Kristiina Ehin (sõna)