HELIjaKEEL 2016/2017. Kaduvad keeled

Eesti autorite heli- ja sõnakunst

Hooajal 2016/2017 keskendub sari HELIjaKEEL kadumisohus keeltele ja kultuuridele. Idee sai tugeva tõuke eelmise hooaja lõpus Lahtis  Soome-ugri rahvaste VII maailmakongressil osalemisest  ning sealsest Mart Siimeri mari rahvalaulul põhineva teose ettekandest. Sama teos kõlab ka algava hooaja esimesel kontserdil. Hooajal toimub kolm kontserti, mille kavades põimub eesti heliloojate ja kirjanike kadumisohus keelte ja kultuuridega seotud looming. Hooaja avakontserdil kõlab Mart Siimeri ning  Eduard Tubina muusika kõrvuti kolme noore eesti kirjaniku – Kristjan Haljaku, Kelly Turgi ja Hanneleele Kaldmaa  uudisloominguga. Hooaja teisel kontserdil on kõrvutatud kolme noore eesti helilooja Marianna Liiki, Maria Kõrvitsa ning Piret Pajusaare uudisteosed, Veljo Tormise kammermuusika ning Kauksi Ülle looming. Kevadel toimub kontsert Tõnu Kõrvitsa, Ester Mägi ja Kristiina Ehini loominguga.

HELIjaKEEL kontserdisarjal on tänavu 5. hooaeg. Heli- ja sõnakunsti ühendava rahvusvahelise mõõtmega sarja eesmärk on tekitada erinevate kultuurivaldkondade vahelist koostööd ja sünergiat, hõlmata laiemat publikut ning pakkuda erilisi kultuurielamusi. Sarja igal hooajal on oma teema, millele kavad on keskendunud – teemadeks on varasematel hooaegadel olnud sugulussidemed, loomingulised sidemed, väliseesti autorid, helikeele kõrvutamine naabermaade heliloojatega. Sel hooajal keskendume kaduvatele keeltele ja kultuuridele eesti heliloojate-klassikute, nüüdisheliloojate ja kirjanike loomingus. Seetõttu on eriline roll kavades ka rahvakultuuril – rahvamuusikal, rahvamuusikutel, murdekeeltel jms. Sari toimub sel hooajal koostöös Fenno-Ugria Asutusega ning sarja esimene kontsert toimub hõimupäevade raames.

 

THE LOST WORD
Mart Siimer, Eduard Tubin, Värske Rõhu autorid
29.10.2016 kell 19 Teater NO99

 

PILV ÜLE KUU
Veljo Tormis. Marianna Liik, Maria Kõrvits, Piret Pajusaar. Kauksi Ülle

19.02.2017, kell 18 Kolu kõrtsi tallialune, Eesti Vabaõhumuuseum, Rocca al Mare, Tallinn (buss nr 21 väljub Balti jaamast kl 17, järgnevad peatused Linnahall, Mere pst, Viru, Vabaduse väljak jne)
20.02.2017, kell 19 Eesti Rahva Muuseum, Teatrisaal (B-sissepääs), Tartu (Buss nr 27 väljub Kesklinnast kl 18.13, järgnevad peatused Raatuse, Jaama jne
)

 

SU HOOLEKS…
Tõnu Kõrvits. Ester Mägi. Kristiina Ehin
29.05.2017 kell 18 Sutlepa Kabel, Eesti Vabaõhumuuseum, Tallinn
30.05.2017 kell 19 Karlova Teater, Tartu 

 

Lisaks HELIjaKEEL sarja kaduvatele keeltele ja kultuuridele keskendunud hooaja nelja kontserdi toimub 12. novembril ka HELIjaKEEL sarja eriprojekt “Helikee”, mis on pühendatud Tallinna Muusikakeskkoli 55. juubeliaastale ja kõigile seal õppinud heliloojatele.

 

Helikee. TMKK 55 
Kohtumised enamike TMKK-s õppinud heliloojaga, muusikat esitavad nende klassi- ja koolikaaslased, näitus ajaloolistest piltidest ja esemetest, kogu B-maja hõlmav uudisteos
12.11.2016 kell 13 TMKK B-maja (Vabaduse pst. 130)