IMG_7594Kammermuusikud linnas 2018-2019

Forellikvintett 
Sofia Vinkel (viiul), Grettel Eerik (vioola), Anton Hannes Karin (tšello), Joosep Metsala (kontrabass), Tähe-Lee Liiv (klaver)

Tallinna Keskraamatukogu suures saalis
21.12.2018 kell 18

Kavas Schuberti Forellikvintett

Noored artistid – põhiliselt Tallinna Muusikakeskkooli 9. klassi õpilased esitavad Franz Schuberti 5-osalise Forellikvinteti. Loodud on see 1819. aastal kui helilooja oli alles 22-aastane, trükis ilmus see alles peale tema surma. Nime sai kvintett  IV osa järgi, kus Schubert kasutab teemana varem kirjutatud laulu „Forell“. Teos on kirjutatud Sylvester Paumgartnerile, kes oli Schuberti patroon ja asjaarmastaja tšellomängija.

Sofia Vinkel, sündinud 27. detsember  2001. aastal, õpib seitsmendat aastat Tallinna Muusikakeskkoolis Kaido Välja viiuliklassis, hetkel on ta 9. klassis. Sofia on osalenud ja pälvinud diplomeid järgnevatel konkurssidel: Stockholm International Competition (2014), Vabariiklik muusikakoolide konkurss (2015), Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festival (2016 ja 2017), “Kaunas sonorum” (2017).

Meistrikursustel täiendanud end Stanislav Promini ja Mari Tampere-Bezrodny juures ja lisaks oslenud erinevatel kammeransambli suvekursustel.
Kammeransambliga aktiivselt tegelenud juba noorest peale ja koos musitseerimist õppinud Kristiina Välja, Kaido Välja, Marrit Gerretz-Traksmanni ja Petri Aarnio juures.
Üks meeldejäävam ja arendavam orkestrikogemus oli ajakirja Gramophone poolt maailma parimaks orkestriks tunnistatud Royal Concergebouw Orchestra koosseisus, kus sai proffesionaalide kõrval musitseeritud projekti “Side by Side” raames.
 
Grettel Eerik alustas 9 aastat tagasi muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis, Elo Teppi viiuliklassis. 6. klassis jätkas õpingud Kristiina Välja vioolaõpilaste ridades. Kuid tõeline huvi selle vastu, mida vioolaga saab teha, tuli alles eelmisel aastal. Grettel arvab, et võistlema tuleb minna alles siis, kui on sisemine veendumus ja valmisolek edasi areneda. Selle aasta kevad oli kiire. Vabariiklikul konkursil „Noor instrumentalist“ saavutas 3. koha, eripreemia Eesti heliloomingu hea mängimise eest ning eripreemia Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia õpilaste poolt. Kevadel Noorte keelpillimängijate konkursil oli ta diplomi vääriline. Samuti on Grettel kõik need aastad ka klassikalise lauluga tegelenud ning viimasel esinemisel sellega sai ta Narvas rahvusvahelisel konkursil „ Noor Vokalist“ 3. koha. Kevad kulmineerus aga iga aastase Tallinna Kammerorkestri kontsertiga „Kivimäevirtuoosid“, kus oli ka Grettelil võimalus solistina esineda. Siiani suurim elamus ja kogemus oli novembris, kui oli võimalus valitud noortel esineda Amsterdam Royal Concertgebouw Orchestra vioolaridades. Samuti olid põnevad ja harivad kogemused mängides Tallinna Rahvusvahelises Noorteorkestris (TIYO). Kuid kõik see on alles algus. Ükski diplom ei anna edasi seda, mida kontserdil saab kogeda. Nautige noorte esinemisi, mis ei ole veel peensusteni lihvitud. Need on ausad ja täis võimalusi edasi arenemiseks. Paari aasta pärast saab tõdeda, et olete olnud osa teemanti lihvimisprotsessist. Ja nii Grettel, kui ka teised tänased teemantid säravad kindlasti kaugemale kui Eesti piirid.
 
Anton Hannes Karin on sündinud 2004. aastal Tallinnas, alates esimesest klassist on ta õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus praegu õpib 8. klassis oma isa, Leho Karini tšelloklassis. Anton on osalenud solistina Haapsalu Tšaikovski festivali kontserdiprojektis “Aastaajad” (koostöös Tallinna Balletikooliga), korduvalt Rakvere In Corpore kammermuusikakursustel Marrit Gerretz-Traksmanni juhendamisel ning Sibeliuse Akadeemias Petri Aarnio kammermuusika meistriklassis ning mitmetel keelpillimängijate kursustel (Kuressaare poiste keelpillifestivalil, Värska keelpillimängijate suvelaagris jt). 
 
Joseph Matias Metsala on sündinud 2002. aastal Tallinnas, alates esimesest klassist on ta õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus praegu õpib 9. klassis.  Alguses oli ta viiuli erialal ning alates aastast 2014 ka Kaupo Oldi juures kontrabassi erialal. Ta mängib Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestris teist kontrabassi ja osaleb ka aeg-ajalt Tallinna Muusikakeskkooli keelpilliorkestri projektides. Joseph on osalenud Rakvere In Corpore kammermuusikakursustel Marrit Gerretz-Traksmanni juhendamisel ning Sibeliuse Akadeemias Petri Aarnio kammermuusika meistriklassis ning mitmetel keelpillimängijate kursustel. 
 

Tähe-Lee Liiv (2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri klaveriklassis. Alates 2013 a. õpib klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis, kus hetkel õpib 9. klassis. Tähe-Lee osaleb alates 2017/2018 õppeaastast Konstantin Bogino rahvusvahelistel pianistide meistrikursustel Bergamos. Alates sügisest 2018 alustas Tähe-Lee klaveriõpinguid mainekas Sibeliuse Akadeemias, Helsingis, Hui-Ying Twastsjerna klaveriklassis. Tähe-Lee on silma paistnud mitmel konkursil – 2011 aasta sügisel võitis ta 3. koha Eesti Noorte Pianistide Konkursil “Ferenc Liszt 200” Tallinnas ning 2012 kevadel saavutas 1. koha Eesti Vabariiklikul Noorte Pianistide Konkursil Tartus. 2014 aasta alguses saavutas Tähe-Lee II koha TMKK õpilaste konkursil Con Fantasia. Konkursil Eesti Kõla saavutas ta 2014 a. II ja 2015 a. III koha. 2017. a. Saavutas ta 3. koha ning eripreemia Tõnu Kõrvitsa klaveripala parima esituse eest rahvusvahelisel konkursil “Young Musician 2017″.  2018 a. oli ta finalist rahvusvahelisel Chopini nimelisel pianistide konkursil Narvas, võitis 1. preemia rahvusvahelisel pianistide konkursil San Dona di Piaves ning 1. preemia ja eripreemia Mart Saare muusika interpretatsiooni eest (olles noorim osaleja) Suure-Jaani muusikafestivali raames toimunud I Mart Saare nimelisel pianistide konkursil.  Suvel 2018 saavutas Tähe-Lee Chioggia rahvusvahelise muusikafestivali pianistide konkursil alla 16-aastaste vanuserühmas 2. koha ning üle 16-aastaste vanuserühmas (14-aastasena!) Chioggia sümfooniaorkestri solisti konklursi võidu. Kõige hiljutisem saavutus (2018 oktoobris) on rahvusvahelisel konkursil “Virtuosi per musica” Tšehhis, Usti Nad Labemis 2. koht. Tähe-Lee on esinenud solistina Tallinna Kammerorkestriga (Seade Tšaikovski “Lastealbumist”), Pärnu Linnaorkestriga (Mozart – Klaverikontsert nr 8), konkursi “Noor Muusik” orkestriga (Haydn: Klaverikontsert D-duur) ja Chioggia Kammerorkestriga Veneetsia provintsis, Itaalias (2017 a. Beethoven – Klaverikontsert nr 1 ja 2018 a. Chopin – Klaverikontsert nr 2) ning Chopini Klaverikontserdiga nr 2 ka Alion Baltic Festivali Sümfooniaorkestriga, Sergei Stadleri juhatamisel. Sügisel 2018 esines Tähe-Lee Virumaa Kammerorkestriga Toivo Peäske juhatamisel, esitades terve Chopini Klaverikontserdi nr 2. Ta on osalenud korduvalt prof. Arbo Valdmaa pianistide kursusel Pärnus ning Hande Dalkilic’i, Natalia Sucharevichi, Irina Zahharenkova, Vladimir Ovchinnikovi, Dmitri Bashkirovi, Vladimir Ogarkovi, Jura Margulise, Carlos Jurise, Michael Bulycher-Okseri, Age Juurikase ja Mati Mikalai ja Ivari Ilja tundides ja meistriklassides.